Чистить или не чистить монеты

На страницу 1, 2  След.  
Новая тема    Ответить       Список форумов Виолити - Антиквариат -> Отчеты по реставрации и восстановлению
Предыдущая тема :: Следующая тема  
Оценка поста:+14
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 14:56:33    Заголовок сообщения: Чистить или не чистить монеты Ответить с цитатой

Философский вопрос. Чистить монеты, или оставлять с исторической патиной? Меня критикуют, что я лишаю монет исторического вида и снимаю патину перед помещением в свою коллекцию. Понятное дело, что коллекция моя и мне на них смотреть, поэтому делаю чего пожелаю. Но меня интересует мнение общественности на счет исторического вида, патины и необходимости чистки монет. Привожу примеры "До и После"



0001-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  244.29 KB

0001-1.jpg



0005-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  291.54 KB

0005-1.jpg



0007-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  242.86 KB

0007-1.jpg



00035-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  362.13 KB

00035-1.jpg



00043-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  326.84 KB

00043-1.jpg



00047-1.jpg
 Описание:
 Размер файла:  279 KB

00047-1.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
vova.kapitalist


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 02.06.2012
Сообщения: 501


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 17:53:30    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вітаю.Якщо не секрет чим чистили цинкову монетку (німецька).
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
eses78


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 09.10.2016
Сообщения: 1636


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 20:29:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Батька Пиночет


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 25.02.2012
Сообщения: 399


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 21:57:56    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Привіт, я також завжди чищу монети перед закладкою в колекцію. Ніколи не розумів "раболепского трєпєта" деяких нумізматів перед темно-коричневим брудом на монетах, який вони називають патиною. Адже нормальний, первісний вигляд монет після чеканки - чистий, красивий, сяючий. Іменно такими я і бажаю бачити їх в своїй колекції.
Ваш приклад ДО і ПІСЛЯ - найкращий аргумент на користь чистки.
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 22:14:18    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

vova.kapitalist писал(а):
Вітаю.Якщо не секрет чим чистили цинкову монетку (німецька).


Не секрет. Спочатку декілька секунд для розчинення верхнього нальоту перетворювачем іржі "Блєск" , потім сполоснувши у воді монету, протираємо її вологою содою. Потім войлочний круг з пастою гои, а залишки пасти гои знімаємо повторним зануренням у перетворювач іржі, з наступним протиранням содою. Нюанс в тому, що ортофосфорна кислота, яка є основним компонентом перетворювача, дуже бурно реагує з монетою. Монета третього рейху практично "закипає" у перетворювачі. Тому дуже недовго треба її там тримати.
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
Rost1slav


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 15.02.2016
Сообщения: 63


СообщениеДобавлено: Tue Nov 26, 2019 22:45:19    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Вітаю. А мідь чим чистите?
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Wed Nov 27, 2019 00:12:52    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Rost1slav писал(а):
Вітаю. А мідь чим чистите?

З міддю - складно. На знімках бронза там легше (також сталь, акмонітал та інше).
Весь процес чищення ділиться на три частини:
1) Розчин аптечного перекису водню та столового уксусу у пропорції 7:3 витримувати недовго, після чого сполоснути і чистити содою
Зразок у моєму відео:
http://www.youtube.com/watch?v=yGmhtRIfVEM

Держати недовго. повторювати поки не зніметься основна частина бруду.
2) войлочний круг з пастою гои (небагато, чисто символічно)
3) Для зняття контрасту кольорів та решток пасти гои знову один чи два рази повторюємо пункт перший.
4) консервуємо парафіном.
Нюанс. Для мінімального пошкодження верхнього шару монет, краще декілька разів потрошку, ніж один раз довго
З міддю складно тим, що частіше за все це коп, і пошкодження монети велике. Треба до кожної монети відноситися особово. Які пошкодження, який початковий колір, наскільки товстий шар бруду і т. і.
Але в більшості випадків лікується все різними комбінаціями цього способу та способу для монет третього рейху (див. вище)
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Wed Nov 27, 2019 11:15:06    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Загалом про чистку мідних монет можу сказати, що не варто надіятися з какаліка отримати гарну монету. Щоб після чистки отримати гарний експонат для своєї колекції потрібно для чистки брати монети з гарним сохраном.



IMG_20191127_114149.jpg
 Описание:
 Размер файла:  240.29 KB

IMG_20191127_114149.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Thu Nov 28, 2019 10:24:17    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Ось, по запиту, етикетка перетворювача іржі.



ПЕРЕТВ2.jpg
 Описание:
 Размер файла:  75.43 KB

ПЕРЕТВ2.jpg



ПЕРЕТВ.jpg
 Описание:
 Размер файла:  86.17 KB

ПЕРЕТВ.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
nk260572vsv


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 19.05.2012
Сообщения: 2787


СообщениеДобавлено: Thu Nov 28, 2019 16:56:45    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Добрый день!

Серебро, что на втором фото чистить естественно надо было, без вариантов, сам так делаю. Рейх цинковый также.

Все остальное бы просто помыл стриженой зубной щеткой с мылом и все.

Я чищу только окислы, если их нет-не чищу,хорошо мою и все.

Я за сохранение патины,т.к. она защищает монеты ,это так называемая броня для них, а Вы их "раздеваете".

Да и в патине они имеют вид достойный и красивый, как для меня!

Я против чистки монет от патины.

Вам удачи в любом случае!

Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Thu Nov 28, 2019 17:58:43    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

nk260572vsv писал(а):
Добрый день!
Серебро, что на втором фото чистить естественно надо было, без вариантов, сам так делаю. Рейх цинковый также.
Все остальное бы просто помыл стриженой зубной щеткой с мылом и все.
Я чищу только окислы, если их нет-не чищу,хорошо мою и все.
Я за сохранение патины,т.к. она защищает монеты ,это так называемая броня для них, а Вы их "раздеваете".
Да и в патине они имеют вид достойный и красивый, как для меня!
Я против чистки монет от патины.
Вам удачи в любом случае!


Спасибо за мнение. Если я правильно понимаю, то не рекомендуется снимать патину, потому что она является защитой монеты от дальнейшего окисления. Я это решаю консервацией монеты парафином. И тут действительно на вкус и цвет. С одной стороны монета блестит и меет яркие цвета, с другой - матовая, и немного благородно потемневшая.
В этом смысле я также поддерживаю патину, как способ защиты и усладу взора ценителей старины, хотя повторюсь, мне импонируют блестящие и чистые монеты.
Единственно что задевает за живое - это, так называемое, искусственное патинирование серной мазью. Для монеты это дорога в один конец. Верхний слой укреплен, но безбожно разрушен и разрыхлен. Тобишь, на верхнем слое учинена разруха, которую залили фиксирующим сотавом. Из такой монеты ничего больше не вытащить.
Как говорят некоторые: "Руки бы пообрывал".
Если хотите акуратную патину с высокой степенью защиты - раскалите на сковородке рафинированное подсолнечное масло и на несколько секунд бросьте туда предварительно очищенную монету. Пусть "вскипит". Через несколько секунд, когда пузырьки перестанут идти с монеты смело вытаскивайте, дайте медленно остыть и смойте лишнее посудомоем. Патина готова.
А на фото пример умельцев, которые бронзовую монету среднего сохрана подвергли воздействию серной мази. Тут и руки тянутся почистить, но исходя из опыта знаю, что после чистки верхний слой весь изьеден микрокавернами.



ПАТИНА.jpg
 Описание:
 Размер файла:  68.77 KB

ПАТИНА.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
kalashnikovolegv


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 18.02.2019
Сообщения: 8


СообщениеДобавлено: Thu Nov 28, 2019 19:36:52    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

А ось цю монету краще було б почистити? https://auction.violity.com/102445783-5-kopeek-1931-goda
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Over


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 07.02.2008
Сообщения: 2141


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 02:31:22    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

"войлочний круг з пастою гои" - есть еще классный способ чистки - наждачкой! или кирпичом, можно об асфальт еще тереть!!!
а если серьезно: а вы понимаете что вашей "чисткой" вы просто убиваете рельеф монеты? что если монета действительно в хорошем сохране (например остатки штемпельного блеска) - то рельеф уходит вместе с пастой гои и преобразователем ржавчины и вы просто портите монету?
тем более что монеты в первом посту все кроме серебра - некопанные, и потемнели они естественно, и если их не покрывать парафином - то они снова потемнеют просто от лежания в альбоме уже через несколько лет!
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
MarST-68


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 15.02.2011
Сообщения: 2254


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 10:13:44    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Siberius
Дякую за те , що поділились своїм досвідом ! З мене +1 ! Хочу спитати , чи пробували Ви чистити мідно-нікелєві совєти , з 1931 по 1957 рр. ?
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 11:47:33    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

kalashnikovolegv писал(а):
А ось цю монету краще було б почистити? https://auction.violity.com/102445783-5-kopeek-1931-goda


З вашого дозволу приведу тут ваше фото. Фото не дуже чітке. З того, що я бачу, мені здається, що нерівномірний окрас монети вказує на багато прихованих патиною каверен. Чистити рекомендую (спосіб з відео вирівняє колір монети), але полірувати не рекомендую. Поліровка дуже відтіняє всі пошкодження. І якщо ви хочете продати монету то легкої чистки буде достатньо. Але початковий стан монети - не дуже добрий, не раджу надіятися, що чистка дуже підніме її вартість.



90032750.jpg
 Описание:
 Размер файла:  167.7 KB

90032750.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 12:03:11    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Over писал(а):
"войлочний круг з пастою гои" - есть еще классный способ чистки - наждачкой! или кирпичом, можно об асфальт еще тереть!!!
а если серьезно: а вы понимаете что вашей "чисткой" вы просто убиваете рельеф монеты? что если монета действительно в хорошем сохране (например остатки штемпельного блеска) - то рельеф уходит вместе с пастой гои и преобразователем ржавчины и вы просто портите монету?
тем более что монеты в первом посту все кроме серебра - некопанные, и потемнели они естественно, и если их не покрывать парафином - то они снова потемнеют просто от лежания в альбоме уже через несколько лет!


Не варто звинувачувати мене у відсутності здорового глузду. Я прекрасно розумію, що поліровка, навіть у мінімальних дозах пошкоджує верхній шар монети. Войлочний круг може бути різним. Якщо №1 зніме за один прохід до півміліметра робочої поверхні і в результаті ми отримаємо просто злизану монету, то за допомогою №2 (а я користуюся саме ним), можна зняти деякі забруднення, які не знімаються хімічно-механічною чисткою (розчинами і содою) і придати лоск. Пошкодження при розумному використанні вимірюються в тисячних долях міліметра і неозброєним оком не помітні. А щодо подальшого збереження, по перше, полірований метал набагато менше піддається корозії (це вам любий металург скаже), а по друге, патина звісно з"явиться. Але це буде так звана кабінетна патина, яка цінується набагато вище. Рівномірного шару та забарвлення.



Rheu.jpg
 Описание:
 Размер файла:  65.45 KB

Rheu.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
kalashnikovolegv


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 18.02.2019
Сообщения: 8


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 13:01:41    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Дякую усім за рекомендації, особливо Siberius. Я початківець, монет є багато різних, в основному РСФСР і СРСР, але деякі пробував чистити, деякі в поганому стані, а деякі є гарні. Перефотографую, виставлю на обговорення.
Ще раз усім ДЯКУЮ!!!
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY
Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 16:23:50    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

MarST-68 писал(а):
Siberius
Дякую за те , що поділились своїм досвідом ! З мене +1 ! Хочу спитати , чи пробували Ви чистити мідно-нікелєві совєти , з 1931 по 1957 рр. ?


Так, совєти чистяться і відносно легко. Нажаль у мене немає фото монет до початку чистки. Для порівняння я взяв 3 коп післяреформенні, які знаходяться приблизно в такому ж стані, як і п"ятаки 40 та 43 років до чистки. Замацані, довгий час пробули в банці з дріб"язком. На аверсі п"ятака 43 р. справа від герба видно потемніння. Їх також можна прибрати ще одним чи двома прогонами. Або поліровкою. П"ятак 40 року вирішив лишити собі, тому полірнув. А 43, хоч і не дочищений до кінця - як для продажу виглядає досить достойно.
В принципі совєти можна чистити, як першим , так і другим способом. Обидва види чистки підібрані так, щоб монети не красніли, як це було б при обробці чистим уксусом, або уксусом з сіллю.
Нюанс у тому що такий вид чистки забирає багато часу. Я прикинув, що собівартість чистки однієй монети від 25 грн. (рахував свій час і інгрідієнти) до 100 -150 грн в залежності від складності початкового стану монети. Тому монети, які самі по собі коштують гривню, залишаються в первісному вигляді. Банально бракує часу.
Зрозумів, що монети для мене мають не історичну цінність, а художню. Тому, що незважаючи на їхню вартість та вік, якщо монета після чистки обіцяє бути гарною, знаходиться і час і можливість зробити з неї щось цікаве. (приклад швецький 1 ере див. вище)



Без назви.jpg
 Описание:
 Размер файла:  197.29 KB

Без назви.jpg



Без назоови.jpg
 Описание:
 Размер файла:  219.47 KB

Без назоови.jpg



Без наааазви.jpg
 Описание:
 Размер файла:  237.65 KB

Без наааазви.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
MarST-68


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 15.02.2011
Сообщения: 2254


СообщениеДобавлено: Fri Nov 29, 2019 21:19:31    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

Siberius писал(а):
MarST-68 писал(а):
Siberius
Дякую за те , що поділились своїм досвідом ! З мене +1 ! Хочу спитати , чи пробували Ви чистити мідно-нікелєві совєти , з 1931 по 1957 рр. ?


Так, совєти чистяться і відносно легко. Нажаль у мене немає фото монет до початку чистки. Для порівняння я взяв 3 коп післяреформенні, які знаходяться приблизно в такому ж стані, як і п"ятаки 40 та 43 років до чистки. Замацані, довгий час пробули в банці з дріб"язком. На аверсі п"ятака 43 р. справа від герба видно потемніння. Їх також можна прибрати ще одним чи двома прогонами. Або поліровкою. П"ятак 40 року вирішив лишити собі, тому полірнув. А 43, хоч і не дочищений до кінця - як для продажу виглядає досить достойно.
В принципі совєти можна чистити, як першим , так і другим способом. Обидва види чистки підібрані так, щоб монети не красніли, як це було б при обробці чистим уксусом, або уксусом з сіллю.
Нюанс у тому що такий вид чистки забирає багато часу. Я прикинув, що собівартість чистки однієй монети від 25 грн. (рахував свій час і інгрідієнти) до 100 -150 грн в залежності від складності початкового стану монети. Тому монети, які самі по собі коштують гривню, залишаються в первісному вигляді. Банально бракує часу.
Зрозумів, що монети для мене мають не історичну цінність, а художню. Тому, що незважаючи на їхню вартість та вік, якщо монета після чистки обіцяє бути гарною, знаходиться і час і можливість зробити з неї щось цікаве. (приклад швецький 1 ере див. вище)

- Дякую за грунтовну відповідь ! Та мене цікавить чистка мельхіорових монет номіналом від 10 до 50 коп , починаючи з 1931 року . Поділіться досвідом !
Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY


Siberius


Оффлайн
   

Зарегистрирован: 28.06.2019
Сообщения: 30


СообщениеДобавлено: Sat Nov 30, 2019 12:44:54    Заголовок сообщения: Ответить с цитатой

[/quote] - Дякую за грунтовну відповідь ! Та мене цікавить чистка мельхіорових монет номіналом від 10 до 50 коп , починаючи з 1931 року . Поділіться досвідом ![/quote]

Так само можна сказати, що приведені вище два способи чистки діють і на мельхіорі. Мені ці монети не дуже подобаються, тому я лищив собі декілька зразків, інше продав або роздарував і продемонструвати зразки без поліровки не можу, тому що просто їх не маю. Монети на фото були у дуже товстому шарі бруду, який захистив їхній рел"єф. Було видно, що можна дуже покращити їхній зовнішній вигляд. Спочатку основну частину бруду за декілька заходів зняв содою, після витримування від 5 до 10 секунд у перетворювачі іржі (див вище чистку монет Рейху). Бруд зняв, але лишишись плями різних відтінків. Тоді я перейшов до способу показаного на відео (див. вище). Перекис з розчину дуже добре вирівнює колір і висвітлює монети. Але знову ж таки акцентую увагу на часі витримки в розчині. Агресивна речовина не повинна розчинити бруд, вона повинна тільки трохи його пом"якшити, щоб легше було знімати содою. Результат мені сподобався.



4538-.jpg
 Описание:
 Размер файла:  233.78 KB

4538-.jpg



4536-.jpg
 Описание:
 Размер файла:  197.46 KB

4536-.jpg



4534-.jpg
 Описание:
 Размер файла:  203.59 KB

4534-.jpg


Вернуться к началу
Профиль Профиль VIOLITY AIM Address
Показать сообщения:   
Новая тема    Ответить       Список форумов Виолити - Антиквариат -> Отчеты по реставрации и восстановлению Часовой пояс: GMT + 2
На страницу 1, 2  След.
Страница 1 из 2

 
Перейти:  
Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете голосовать в опросах
Вы не можете вкладывать файлы
Вы можете скачивать файлы